Hestens hov -og benstilling er viktig for hestens holdbarhet

Det investeres mye tid og penger i en sportshest før den når optimal prestasjonsalder. Tidlig pensjon fra konkurransebanen som følge av skade har derfor betydelige økonomiske konsekvenser, og burde unngås.

Skrevet av  Jessica Gunnulfsen, MSc eq.science

Forskere har funnet ut at beinstilling hos unge hester har en signifikant innflytelse på levetid, og dette er blant annet grunnen til at hov-og beinstilling hos hest blir evaluert ved stambokinntak. Oppstillingen av hoven, spesielt forholdet mellom høyde på hel, tålengde og tåaksen er ofte diskutert mellom veterinær og hovslager, men vitenskapelig bevis på den biomekaniske effekten av ulik type skoing og hovstilling er det desverre underskudd på.

FOR Å LESE ARTIKKELEN GÅ TIL –Hestens hov -og benstilling er viktig for hestens holdbarhet  – Hestebiblioteket Equipedia.no

Vi gjør oppmerksom på at dette er en pluss-artikkel, og du må logge deg inn for å lese den. 

Ikke medlem? Abonnér – Lær mer (+) !

I LÆR MER (+) – artiklene går vi enda grundigere inn på skader og sykdommer, årsakssammenhenger, behandlingsalternativer, forebygging, treningsanbefalinger, kommunikasjon og trening –  alt som kan hjelpe deg i hestelivet.

LES OGSÅ – Er feltrittshesten din godt nok trent?

Gi oss gjerne beskjed hvis du finner noe feil i artikkelen.

Tidsskriftet Sportshest.no



Categories: Artikler, Hestevelferd og helse

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: